Projeleri Karşılaştır

İlk Defa Yatırım Yapacakların Bilmesi Gerekenler

İlk Defa Yatırım Yapacakların Bilmesi Gerekenler

 

Gayrimenkul yatırımlarıyla kendilerine servet kazandıran birçok insan örneği olmasına rağmen, diğer işletmelerde olduğu gibi gayrimenkul de bununla ilgili birçok risk taşımaktadır. Ayrıca, satın aldığınız mülkün türüne veya daha sonra kiraya vermeyi veya satmayı planlayıp planlamadığınıza bakılmaksızın, gayrimenkullere yatırım yapmak iyi miktarda para gerektirir – bu da yatırımınızdan veya en azından karınızı elde etmek için ekstra önlemler almanızı kritik hale getirir. Kendini büyük bir kayıptan kurtar.

Son birkaç aydır iyi alanlarda mülk kıtlığı gördüm. Bu mülk eksikliği yatırım için mükemmel bir fırsat yaratır. Ancak, herhangi bir kimsenin emlak sektörüne yatırım yaparak bir servet kazanabileceği anlamına gelmez. İlk yatırım amaçlı gayrimenkulünüzü satın almadan önce birçok şeyi bilmeniz gerekir.

1. Duygularınızın sizinle oynamasına izin vermeyin.

Bir ev satın alırken çoğu zaman insanlar kalbini aslında mantıklı bir şekilde düşünmekten daha fazla dinlerler; bu, hayatınızın uzun yıllar boyunca yaşayacağı yer olduğunda mükemmeldir. Ancak, ilk yatırım amaçlı gayrimenkulünüzü satın alırken duygularınızın kararınızı etkilemesine izin vermeyin. Bunu sadece bir iş yatırımı olarak düşünün ve mümkün olan en iyi fiyatı elde etmek için mantıklı bir şekilde pazarlık yapın.

Unutmayın, bir mülkü Satın Aldığınız fiyat ne kadar düşükse, bundan daha yüksek bir kazanç elde etme ihtimaliniz o kadar yüksek olur.

2. Araştırmanızı yapın.

Hedeflemekte olduğunuz müşterilere bağlı olarak, ilk yatırım amaçlı gayrimenkulünüzü satın almadan önce uygun bir araştırma yapmanız gerekir. Mülkün, satmayı veya kiralamayı umduğunuz müşterilerin türünü çekecek, beklediğiniz getirilere ulaşacağı ve piyasaya hitap edeceği bir yerde bulunduğundan emin olun.

Uygun araştırmaları yapmak ve kişisel beğenilerinizi göz önünde bulundurmak yerine, finansal faktörlere dayalı olarak mantıklı bir analitik yaklaşım kullanmak kesinlikle en iyi mülkü satın almanızda size yardımcı olacaktır. Sonuçta, yatırım duygularla ilgili değildir; ekonomi ile ilgili.

3. Peşinat ödemesi yapın.

Şu anda ikamet ettiğiniz evde% 3 peşinatın aksine, ilk yatırım amaçlı gayrimenkulünüzü satın almak için en az% 20 peşin ödeme yapmanız gerekecektir. Bunun nedeni Konut Kredisinin yatırım amaçlı gayrimenkuller için geçerli olmamasıdır. Ayrıca, yatırım amaçlı gayrimenkuller normal binanızdan daha büyük peşinatlar gerektirir ve kesin onay gereklilikleri vardır. Peşinatınızı ödemeden önce yenileme için gerekli harcamaları unutmayın.

4. Harcamaları ve karları önceden hesaplayın.

İfade devam ettikçe sadece paranoyak kurtulur. Tamam, her zaman değil, ama biraz paranoyak olmanın ve önceden her ayrıntıyı göz önünde bulundurmanın bir zararı yok. Zaten sahip olduğunuz parayı ve ilk yatırım amaçlı mülkünüzü satın almadan önce ne ödünç alabileceğinizi hesaplamakla başlayın. Sonra, evi satın almanın ve yenilemenin ne kadar olacağını hesaplayın. Ayrıca, işletme maliyetlerini de unutmayın. Son olarak, mülkünüzü listeleyeceğiniz fiyatı tahmin edin ve elde ettiğiniz kârın kaba bir tahminini almak için masrafları azaltın. Dürüst olmak gerekirse, tahmini kârın yarısına bile varamayabilirsiniz, ancak bu hesaplama kendinizi güvenli bir bölgede tutmak için gereklidir.

5. İlk yatırım mülkünüz olarak düşük maliyetli bir ev seçin.

İlk yatırım mülkünüze bir milyon dolara kadar yatırım yapmaya hazır olsanız bile, orta-düşük fiyat aralıkları içinde yer alan mülklere gitmek her zaman iyi bir fikirdir. Bazı uzmanlar evin 150.000 dolardan fazlaya mal olmadığına işaret ediyor. Unutmayın, kiralamak veya satmak için evin yenilenmesi için daha fazla para harcamanız gerekecektir.

Ayrıca, ilk yatırım amaçlı gayrimenkulünüz olduğundan, yatırımınızı mümkün olduğunca düşük tutmak, güvenli bir bölgede kalmanıza yardımcı olacaktır. Beklenen karlara ulaşmasanız bile, çok fazla para kaybetme riskiniz olmaz.

6. Borçlarını öde.

İlk yatırım amaçlı gayrimenkulünü satın alan yeni bir yatırımcı olarak, yatırım kredisi seçeneklerini göz önünde bulundurmanız gerekebilir – biri yatırım portföyü olarak borç taşımamalıdır. Gayrimenkule başlamadan önce tüm borçlarınızı, öğrenci kredilerinizi, tıbbi faturalarınızı vb. Temizlemelisiniz.

7. Yatırım kredisi seçeneklerini göz önünde bulundurun.

İlk yatırım amaçlı gayrimenkulünüzü satın almak için fon toplama konusunda çok sayıda seçenek mevcut. Finansal durumunuz için olumlu bir fark yaratabilecek doğru seçeneği seçmek çok fazla araştırma gerektirir.

Farklı yatırım kredisi seçenekleri farklı avantajlarla birlikte gelir ve mümkün olan en iyi seçenek sizin durumunuza bağlıdır. Ancak, hangi kredi seçeneğinin size krediyi bölme özgürlüğünü sağladığı veya kredi limiti sunup sunmadığı gibi özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

8. Eşlerinizi dikkatlice seçin.

Birçok insan emlak işine başlamak için bir yatırım kredisi yerine arkadaşlarıyla ortak olmayı düşünmektedir. İlk kez yatırımcıların ortakları seçerken onlarla ne kadar rahat olduğunuz ve bir ortaklık anlaşmasının sonuçları gibi birçok faktörü dikkatlice göz önünde bulundurmaları gerekir.

Diğer tüm işler gibi, emlak yatırımları da her iki yoldan da yapılabilir: İyi bir miktar para kazanabilirsiniz veya feci bir deneyime dönüşebilir. Akıllı ipuçlarını izlerseniz ve en baştan oynarsanız, kesinlikle kazanan tarafta olacaksınız.

 

kaynak:Forbes

img

Gökhan Ergün

İlgili Mesajlar

Toki 50 Bin Konut Projesi

TOKİ 50 bin konut başvurusu için detaylar belli oldu. TOKİ 50 bin konut başvurusu nasıl...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

İstanbul’da Yapılan Yeni Konut Projeleri

Ülkemizin En büyük Metropolu Olan İstanbulda Her Yıl binlerce Konut Projesi...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

En Karlı Yatırım Gayrimenkul

Tarih boyunca gayrimenkul sahibi olmak, hep avantajlı bir yatırım sahibi olmakla eşdeğer...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

Tartışmaya Katıl