Projeleri Karşılaştır

Yeni Ev Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Yeni Ev Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Demek yeni bir ev almaya hazırsın – tebrikler! Bu heyecan verici bir Şey ve muhtemelen aklınızda yüzlerce soru var. Başlamak için, gözden kaçırmamanız gereken dört önemli konuya odaklanalım:

1. Önceliğiniz Nedir – Alan mı Konum mu? 

Kalbiniz Odaları geniş bir eve mi yoksa şehrin göbeğinde daha küçük bir Ev içinmi Çarpıyor ? Ev sahiplerinin çoğunluğu için, büyüklük ve konum, ev aramalarında önemli bir rol oynayacaktır. Büyük veya büyüyen aileler daha fazla alana ihtiyaç duyabilirken, diğerleri daha düşük bir fiyat için  daha küçük bir ev seçebilir.

 

İdeal alanınızı belirlemek, özelliklerden atmosfere ve diğer özelliklere öncelik vermek anlamına gelir. Çocuklu diğer genç ailelerin ve beraberindeki oyun alanlarının arasında bir yerde olmanız önemli mi?

 

Çevre güvenliğinin yanında, şehir merkezi olan yakınlığın birçok ev sahibi için önemli bir belirleyici olduğuna işaret ediyor. Kendinize sorun – Ev veya mahalle okullara, parklara, hastanelere ve alışveriş merkezlerine ne kadar yakın? Sokaklar, çocukların bisiklete binebilecekleri ve dışarıda oynayabilecekleri ana yollardan yeterince korunuyor mu? Ya da eğer bekar bir şehirli iseniz, en yakın restoranlar, barlar ve toplu taşıma istasyonları ne kadar yakın? Bunların hepsi yeni evinizin karşılaması gereken alan ve yer gereksinimlerini belirlerken dikkate alınması gereken önemli hususlardır.

2. Teklif Stratejiniz Nedir? 

Bir emlak işlemi karmaşıktır ve teklif verme süreci korkutucu olabilir. Yeni evinizi makul bir fiyata almak için, Emlakçılar  veya Arkadaşlarınızöa ortaklaşa bir teklif stratejisi hazırlayın. Açılış teklifinizi belirlemek için bölgedeki benzer evlerin satış Fiyatlarını araştırın.

 

Örneğin, Belirlediğiniz evinizin şu andaki satış fiyatı ortalama satış fiyatından yüksekse, biraz daha düşük teklif verebilirsiniz. Uzmanların çoğu, talep fiyatının yüzde 10’unun altına düşmesini tavsiye etmesine rağmen, hızlı bir kapanış önererek veya daha büyük bir depozito ödeyerek anlaşmayı Sağlayabilirsiniz

 

Semtinizin şu anda bir “alıcının pazarı” mı yoksa “satıcının pazarı” mı olduğunu öğrenmek için, alandaki evlerin piyasada kaldıkları ortalama süre ve kaç teklif verildiğini araştırın.

3. Gerçekten Ne Kadar Ödeyebilirsiniz? 

Bir ev satın almak söz konusu olduğunda, kesinlikle araştırmanızı yapmakta fayda var. ,

bir kredi için ön onay almak için Bir  bankacısı ile konuşmayı öneririz Diğer bir deyişle, ne kadar borç almaya hak kazandığınızı ve kredi tutarıyla ilişkili tahmini aylık ödemeyi öğrenin. Yeni Ev Alma yolundaki sürprizlerden kaçınmak” için kredi notunuzu bilmeniz sizin için faydalı olur

Ancak, Ayırdığınız her kuruşu harcamak zorunda değilsiniz. Aslında, muhtemelen yapmamalısın. Çok fazla sayıda alıcı peşinatın üzerine kapatılır ve devam eden maliyetleri dikkate almayı unutur.

 

Örneğin, sözleşmenize bağlı olarak, kapanış maliyetlerinin bir kısmından veya hepsinden siz sorumlu olabilirsiniz. Diğer ücretler arasında inceleme ve değerlendirme ücretleri ile sizin için sözleşmelere bakmak için bir avukat tutmanın olası maliyeti bulunur. Ayrıca ev sahibinin sigortası ve ortaya çıkan acil onarım masrafları için bütçe ayırmanız gerekir. Ne kadarını karşılayabileceğinizi belirlemek için aylık Kredi ödemenizin aylık gelirinizin yüzde 30’undan fazla olmaması gerektiğini unutmayın.

4. Yeni Bir Ev Alırken Hala Bir Kontrole İhtiyacım Var mı? 

Kısa cevap? Evet! Bir ev aldığınız evde evi denetlemek ve kontrol etmeniz lazım   evi kontrol etiterek evi satın almış Olmazsınız , ancak evi kontrol ettirmek kritik bir adımdır ve kesinlikle atlamamalısınız.

Yeni bir evde bile, denetimin temel, sıhhi tesisat veya diğer büyük sistemler ile olası bina sorunlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olmak için bahar. Muayene sonuçları, satıcı tarafından ödenecek olan iyileştirmeleri müzakere etmek için kullanabileceğiniz pazarlık fişlerini sunar. Ev satışından sonra keşfettiğiniz her şey sizin sorumluluğunuzdadır.

img

Gökhan Ergün

İlgili Mesajlar

Toki 50 Bin Konut Projesi

TOKİ 50 bin konut başvurusu için detaylar belli oldu. TOKİ 50 bin konut başvurusu nasıl...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

İstanbul’da Yapılan Yeni Konut Projeleri

Ülkemizin En büyük Metropolu Olan İstanbulda Her Yıl binlerce Konut Projesi...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

En Karlı Yatırım Gayrimenkul

Tarih boyunca gayrimenkul sahibi olmak, hep avantajlı bir yatırım sahibi olmakla eşdeğer...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

Tartışmaya Katıl