Projeleri Karşılaştır

Toki 50 Bin Konut Projesi

Toki 50 Bin Konut Projesi

TOKİ 50 bin konut başvurusu için detaylar belli oldu. TOKİ 50 bin konut başvurusu nasıl yapılır sorusuna mesken edinmek isteyen vatandaşlar araştırma yapıyordu. Toplu Konut İdaresi tarafınca açıklanan 50 bin konut müjdesinin bilgileri açıklanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum; 50 bin konutun başvurularının 6 Mart itibariyle alınmaya başlanacağını açıkladı.

50 bin konut müracaat şartları TOKİ 50 bin mesken başvurusu iyi mi yapılır sorusuna yanıt aranıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 50 bin konut yapımı müjdesi geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 50 bin konut için 6 Mart itibariyle başvuruların alınacağını deklare etti. Başvurular 19 Nisan geçmişine kadar alınacak. 50 bin mesken almaya hak kazanan kişiler; 240 aylık vadeyle kira öder gibi ev sahibi olma imkanı bulacak.

Toki Konut Projeleri

50 BİN KONUT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum : 50 bin konutun 6 bin 300’ü İstanbul’da yapılacak.

 

50 bin mesken için 6 Mart’tan itibaren başvurular yapılacak.

 

ERDOĞAN MÜJDEYİ VERMİŞTİ

 

TOKİ’nin 50 bin yeni sosyal mesken projesinin müjdesini verdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın, Ziraat Bankası ve Halk Bankası vasıtasıyla istek toplamaya başlıyoruz. Talep toplama işi, 45 gün sürecek. Ondan sonrasında da hızla diğer süreçlere geçiyoruz. Bu konutların bir özelliği de yatay mimari olacak. 10 kat, 15 kat olmayacak. Zemin artı 3 bilemedin 4 kat olacak. Milletimizin geleneğine göreneğine uygun şekilde mahalle kültürünü yaşatacak.

 

Vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olacaklar. 2019 senesinde 67 şehrimizde 140 proje ile 50 bin yeni sosyal konutun ihalesini gerçekleştireceğiz. Proje bedeli 10 katrilyon lira olan bu konutlar 75 metrekare ile 128 metrekare içinde inşa edilecek. Bu proje ile kentsel dönüşüm çalışmalarını birleştiriyoruz. Hak sahiplerini mağdur etmeyeceğiz ama amme menfaatlerini de gözeteceğiz. Düşük ve orta gelir sahibi yurttaşlarımız için yapacağımız bu konutların hayırlı olmasını diliyorum. Fiyatları 116 bin lira ile 399 bin lira arasında değişecek bu konutlardan alt gelir grubuna yönelik olanların taksitleri 388 liradan başlayacak ve ödeme süresi 20 yıl olacak” dedi.

 

50 BİN KONUT MÜJDESİ

 

TOKİ’nin 50 bin sosyal konut projesinin müjdesini veriyoruz. Yarın Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığı ile talep toplamaya başlıyoruz. Bu konutların öteki özelliği de yatay mimari ile inşa edilecek olmasıdır.

388 TL TAKSİT, 20 YIL VADE

 

Dar gelirlere yönelik grupta taksitler 388 liradan başlayacak ödeme süresi 20 yıl olacak. Kira bile ödemiyorsun. Orta gelirde taksitler 759 liradan başlayacak ve vade 15 sene olacak.

KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLUNACAK

 

Vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olacaklar. Bu proje ile kentsel dönüşüm çalışmalarını birleştiriyoruz. Hak sahiplerini mağdur etmeyeceğiz ama kamu menfaatlerini de gözeteceğiz. Düşük ve orta gelir sahibi yurttaşlarımız için yapacağımız bu konutların hayırlı olmasını diliyorum.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

 

Başvuru yapacak vatandaşların asla konut sahibi olmaması, daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmaları şartı aranıyor. Ayrıca, 18 yaşını doldurması gerekiyor. Konutların satışları niteliklerine ve bulunduğu illere göre yüzde 10, yüzde 20 ve yüzde 25 peşinat bedeli ile 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile gerçekleştirilecek.

 

Projeye müracaat yapabilmek için, müracaat sahibinin;

 

T.C. Vatandaşı olması,

 

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 senedir ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

 

Toplu Konut İdaresinden mesken satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

 

 

 

Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ilişkin tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

 

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

 

Aylık hane halkı hasılatının, en çok net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. Her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak suretiyle toplam hane halkı aylık net gelirinin en çok 4.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.),

 

Bir hane halkı adına -doğrusu kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir tane müracaat yapması, gerekmektedir.

 

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına haiz olan;

 

1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” ,

 

2. Kategori olan“En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”

 

3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”ın

 

4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”

 

başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

img

Gökhan Ergün

İlgili Mesajlar

İstanbul’da Yapılan Yeni Konut Projeleri

Ülkemizin En büyük Metropolu Olan İstanbulda Her Yıl binlerce Konut Projesi...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

En Karlı Yatırım Gayrimenkul

Tarih boyunca gayrimenkul sahibi olmak, hep avantajlı bir yatırım sahibi olmakla eşdeğer...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

Ziraat Bankası Konut Kredisi Oranını Düşürdü

Ziraat Bankasından Konut Kredisi Almak İsteyenlere Müjde Geçtiğimiz Hafta Vakıfbank konut...

okumaya devam et
Yazar: Gökhan Ergün

Tartışmaya Katıl